jiří šimek
Moje projekty
Blog
Scrolujte dolů
Zpět na blog

BYDLENÍ VE MĚSTĚ NEBO NA VESNICI?
POMŮŽEME VÁM V ROZHODOVÁNÍ!

2. lisopadu 2019
vesnický dům

Projíždíte zrovna nabídky realitních kanceláří či inzeráty od soukromých vlastníků domů a bytů a hledáte svůj nový domov, který se stane místem vašeho odpočívání, zdrojem životního elánu, útočištěm plným příjemné atmosféry? Nebo zatím jen ze zvědavosti procházíte anonce a sníte o nové, lepší budoucnosti třeba v druhém koutku republiky? Pak Vás možná často napadá otázka nutící vehementně přemítat nad tím, co je vlastně lepší – žít ve městě či na venkově? Především na tomto rozhodnutí závisí celá řada dalších skutečností – proto je také žádoucí si ještě s předstihem před samotnou koupí nemovitosti pořádně promyslet, co od svého nového obydlí očekáváte, jaké jsou Vaše nároky, požadavky i možnosti. Pojďme se proto podívat blíže na danou problematiku!

Tvrdé rány velkoměsta!
Velkoměsta? No, dobrá, v České republice nemáme žádná města obrovské rozlohy jako je například oblíbená americká metropole New York, avšak i u nás se nacházejí sídelní oblasti s vysokým počtem obyvatel, hustší a rozsáhlejší zástavbou. Mezi naše největší města patří rozhodně Praha, dále například Brno nebo Ostrava, jejich prostředí a atmosféra v nich panující, obzvláště viditelné je to u hlavního města, se velmi liší v porovnání s menšími městy typu Pardubice či městečky jako Žďár nad Sázavou.

Jaké jsou výhody života v jednom ze tří největších metropolí ČR? Především velká, pestrá rozmanitost naprosto všeho – ať už kulturního vyžití, kdy můžete zajít na představení, a přitom mít možnost si vybrat i z programů několika divadel, nebo se jít bavit i na vícero hudebních akcí během jediné noci, či po praktické stránce možnost nákupu v kterémkoliv marketu, který jen člověka napadne. Má jedna kadeřnice obsazené všechny termíny? Nevadí, objednáte se k jiné hned o ulici dál. Zapomněli jste koupit něco, co nutně potřebujete ještě dnes večer? Nevadí, k dispozici jsou non-stop prodejny. Hledáte si praktického lékaře? Pak můžete vybírat i z několika desítek odborníků toho svého, pravého. Nespornou výhodou a často i hlavním důvodem, proč lidé do většího města odcházejí, je především snazší možnost získání pracovního uplatnění. Nejen, že se člověku namane širší pole výběru, mnohdy si i vydělá daleko více peněz než lidé na venkově. Město nabízí lepší službu i lidem starším, kteří již trpí třeba pohybovými obtížemi a rádi uvítají nejen již zmiňovanou dostupnost lékařů, obchodů, ale i možnost využití MHD, pečovatelské služby. Dále se mohou věnovat i koníčkům jako je divadelnictví, tvůrčí kurzy, dalšímu sebevzdělávání skrze zajímavé semináře – bez starosti řešit problémy s dopravením se na místo konání.

Avšak i zápory bychom v takovém životě ve velkoměstě našli – koncentrace velkého množství lidí, hrozba útoku, která je v této nevyzpytatelné době velmi aktuální, přespřílišná anonymita, vyšší náklady na bydlení. Romantické duše budou muset taktéž oželet příjemné ptačí trylkování, vonící, čerstvý vzduch a výhled na krajinu, rána se často halí do smogového kabátu, zpěv do městské zástavby zabloudivších opeřenců bývá přehlušen hřmotem motorů, zemi místo květin zdobí mnohdy nedopalky a jiné odpadky.

Menší městečko – lepší volbou?
Toužíte po životě ve městě, avšak zároveň i určitém klidu a volnějším životním tempu? Pak je pro Vás ideálním místem pro život právě město s počtem obyvatel pohybujícím se maximálně na několika desetitisících obyvatel. Je to skvělý kompromis, neboť tady člověk stále snadněji nalézá práci, má k dispozici řadu obchodů, panuje zde mírnější provoz na silnicích, míra koncentrace lidí klesá, pocit většího bezpečí naopak roste, městské prostředí bývá i více provázáno s přírodou, jelikož z centra města není tak daleko k uprchnutí do přírody a i v samotném nitru je více zeleně. Levnější bývá i bydlení, přitom výběr stále široký – dle vlastních preferencí tak můžete zakoupit či pronajmout byt nebo rodinný domek.

Vesnice – synonymem klidného života bez starostí?
Život na vsi je mnohdy idealizován, neboť vytváří zajímavý, vzrušující kontrast k dnes z praktického hlediska více oblíbenému, ovšem také dost pochmurnému a šedivému městu. Vesnice bývá spojována s klidem, pohodou, nádhernou krajinou, možností vypěstovat si vlastní plodiny, chovat vlastní hospodářskou zvěř, dále s větší volností a celkově romantickým způsobem života, jenž se vyznačuje větším sepjetím s přírodou, její ochranou, větší ekologičností. Také se jako jeden z hlavních důvodů, proč dát přednost přestěhování se na venkov, udává výchova dětí – panuje představa, že dětství ve městě nemůže být nikdy tak šťastné a nezapomenutelné, jako to na vsi.

Všechny výše uvedené plusy života na vesnici jsou samozřejmě pravdivé, avšak u každého je nutné počítat s dalším „ale“. Pro člověka přicházejícího z města může být zprvu velmi nepříjemné vyšší sepjetí mezi lidmi, ztráta oné městské anonymity a neustálý dohled sousedů nad tím, co zrovna dělá. Nově příchozí také mívají větší problém „zapadnout“ do již zaběhnuté společnosti a jejího řádu ve vesnickém prostředí – lidé se navzájem znají po dlouhá léta, některé rodiny zde sídlí již v několikáté generaci, panují tu vlastní zvyky a tradice a samozřejmě i nedůvěra vůči novotám a určitý skepticismus i k lidem původem z města. Mimo strasti se sociálním začleněním navíc vznikají i nové povinnosti v podobě oprav usedlosti, obstarání topiva na zimu, péče o zahradu, úprava příjezdové cesty. Problematické může být také zimní období, kdy ve výše položených oblastech napadá i během několika hodin velké množství sněhu a rolby odhrnující bílou kalamitu se nemusíte dočkat klidně celý den. Také shrnování cest uvnitř obce zůstává často v úsilí samotných obyvatel, kdy se očekává, že každý přiloží ruku k dílu. Dostupnost zdravotnických služeb, kulturního vyžití a možnost větších nákupů je mizivá, obyčejně se v okolí nachází jeden všeobecný lékař, skomírající kino a jedna samoobsluha či večerka, která sice nabízí širší sortiment výrobků, ale také za podstatně vyšší ceny než markety ve městech. Představa o pěstování vlastních plodů a jejich uskladnění na zimu je sice lákavá, avšak nic není zadarmo, mnohdy padnou větší finance na osivo, zajišťování vláhy, hnojení, podpěrné kolíky, postřiky, přípravky na hubení mlžů než na obstarání zeleniny v obchodě, o časové ztrátě nemluvě. Opravdu velkým mínusem bývá nízká nabídka pracovních míst v blízkém okolí, kdo chce sehnat lepší post, musí mnohdy daleko dojíždět, což je nejen stresující, ale i finančně a časově namáhavé. Zastavíme-li se ještě znovu u dětí a radostného dětství, ano, ve školních letech malé ratolesti uvítají radovánky, které jim poskytne venkovský život, avšak s příchodem dospívání se začínají soustředit spíše na jiný druh zábavy, než jakým je stavba bunkrů z větví. Problém tak nastává jednak s dojížděním za osobním vyžitím, jednak s dopravou do školy, kroužků, na brigády – nejednou se tak rodičům přihodilo, že ve snaze dát dítěti krásné dětství se nakonec místo vděku dočkali výčitek malého dorostence a byli pasováni na autodopravce, dokud dotyčný nenabyl vlastního řidičského oprávnění.

Velmi usnadňující život na vsi je její lokalizace v blízkosti většího města, pro ty, co se nechtějí vzdát ani zeleně, ani městského komfortu se tak stává skvělým řešením zakoupení domku nedaleko městské zástavby. Při výběru budoucího místa žití se soustřeďte především na vlastní pocity – toužíte z celého srdce po všudypřítomné zeleni nebo raději po pohodlném životě s veškerým občanským komfortem? Jste v duši spíše extrovert milující velkou společnost a častou zábavu nebo introvertní snílek libující si ve vlastním klidu a myšlenkách? Plánujete mít v budoucnu rodinu? Chcete se orientovat na budování kariéry a osobní prosperity? To vše je jen na Vašem uvážení, sepište proto list s plusy a mínusy a porovnejte, co pro Vaši budoucnost vyjde lépe – pevně věříme, že nakonec zvolíte to nejlepší a nový domov Vám přinese jen samé příjemně strávené chvíle a mnoho radosti

01.